19 Nisan 2011 Yurtdışından Alışveriş ve Kozmetik Kısıtlaması

19 Nisan 2011 tarihi itibariyle gümrük mevzuatı değişti ve artık Yutdışından kozmetik alımı tamamen yasaklandı. 


Durumla ilgili Makyaj Çantam çok çok güzel bir yazı yazmış şurdan yazısını okuyabilirsiniz...


Bu devirde böyle bir karar alınmasına gerçekten çok üzüldüm. Çünkü yasaklanan sadece kozmetik değil. Yurtdışından alışveriş senede toplam 5 kere ve 2 ayda 1 kere maximum 150 avro olarak belirlendi.
Yani bu demek oluyor ki senede 5 kere (2 ayda 150avro) vergisiz olarak yurtdışından alışveriş izni var. 


Ancak, 5. alışverişden sonra takılan ürünlerin vergisi ödenerek yine teslim alınabilecek. Tabi bu alışverişlerin hiçbiri yine kozmetik barındırmayacak.


En çok tercih edilen Strawberrynet.com bile artık Türkiyeye ürün gönderemediğini açıkladılar.


Böyle bir yasak sürecinde kesinlikle bu işte payı olan büyük kozmetik şirketlerinden alışveriş yapmayacağım. Bu mağzalar hangileri mi? Hani kocaman bir alan içerisinde içlerinde bir sürü marka barındıran kozmetik mağzaları. 
Bir kapıyı kapatıp herkesin tek bir kapıdan geçmesini bekleyecekler ise ben buna katılmayacağım. Kendilerini tek ele düşürüp de insanları onlardan alışverişe sevk etmeleri hiç de tasvip edilecek bir durum değil.


Bunun dışında MAC, Nars, Body Shop, Inglot gibi ... yani Türkiye fiyatları ile Yurtdışı fiyatları uçurum düzeyinde olmayanlar alışveriş yapmak için daha tolere edilebilir durumda. 


Benim anladığım kadarı ve edindiğim bilgilere göre en son haberler bu şekilde ... 

9 yorum:

 1. Arkadaşlar lütfen malum yerlerden alışveriş yapmayalımmmmmm,bizi kazıklamalarına izin vermeyelim......

  YanıtlaSil
 2. ve tanıdığımız herkese,yazdığımız her bloğa/foruma boykot kararını ulaştıralım..

  YanıtlaSil
 3. madem öyle bir yasak koymuşlar buradaki ürünlerin fiyatını da indirsinler,bizi ülkemizden alış verişe teşvik etsinler!

  YanıtlaSil
 4. http://www.trendus.com/internetten-alisveris-engelleniyor/11018
  Sephora da yasağı destekleyenlerden.

  YanıtlaSil
 5. Ama ne kadar zorba bir tutum bu."İstediğiniz yerden alamazsınız,buna izin vermiyoruz" demek oluyor bu.Almıyoruz artık o paragöz akbabaların olduğu yerlerden.Hani birşey almadan çıktığınızda hoşçakalın,yine bekleriz vb. demeyen,sizi görmemezlikten gelen ama aldığınızda içinize düşmeden edemeyen ikiyüzlü alışveriş mekanları...Çok sinirlendim.

  YanıtlaSil
 6. merhaba vespa..
  bir haftadır size ulaşmaya çalıştım blogunuzdan ve faceden yorum yazarak..ala cevap alamadım umarım bir sorun yoktur..
  adres bilgilerimi nereye yollamamı isterisinz, sabırsızlanıyorum:))
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 7. Nilmoon sana hiç bir şekilde ulaşamıyorum. Verdiğin mail adresine mail attım ama mailler bana geri döndü bana vespagirlmakeup@gmail.com adresine mail atabilirbilir misin?

  YanıtlaSil
 8. ben geçtiğimiz hafta strawberryden alışveriş yapmıştım ürünlerim cuma günü elime geçti. strawberrye mail de attım ürün gönderdiklerini yazdılar. siparişlerle ilgili sıkıntılarınızı orders@strawberrynet.com a gönderebilirsiniz hemen cevap veriyorlar.

  www.modyaj.blogspot.com

  YanıtlaSil
 9. Ben de Türkiye'deki hiç bir parfümeriden hiç bir ürünü hiç bir şekide almayacağım. İnadına dışarı gidenlere sipariş vereceğim. Yapılan uygulama tamamen FAŞİST'liktir.

  Nedir yani eski Tütkiye'ye geri mi dönüyoruz?

  YanıtlaSil